Zlatibor je izuzetno široka prirodna morfološka celina, smeštena u zoni Starog Vlaha između planina Tare i Zlatara. To je blago valovita planina sa prosečnom nadmorskom visinom od 970 m sa prostranim kompleksima živopisnih planinskih pašnjaka i livada, ukrašenim pojedinačnim ili manjim grupama često veoma starog drveća od belog bora, jele i smrče i karakterističnih plitko usečenih krivudavih korita potoka. Neprohodne klisure, pećine i jame su pravi izazov za aktivne i avanturističke posetioce koji su smešteni uz obod planine. Ukoliko vam je potreban smeštaj za odmor na Zlatiboru, ponudu možete pogledati na strani apartmani Zlatibor.
Najviši vrh planine Zlatibor je Tornik (1.486 m) koji se nalazi iznad cvetnog raja planine sa preko 1.190 cvetnih vrsta. Glavna karakteristika Parka prirode je njegovo ravno i valovito područje. Zahvaljujući toj osobini Zlatiborska visoravan se kupa sunčevim zracima (oko 2000 sati godišnje) i ima veći procenat ozona u odnosu na druge planine u Srbiji. Zato Zlatibor nazivaju „fabrikom crvenih krvnih zrnaca“. Područje planina masivno pripada slivovima Drine i Zapadne Morave. Uglavnom se sastoji od krečnjaka sa brojnim jamama, pećinama, provalijama, kaskadama i vodopadima. Crni Rzav je najveći vodeni tok na planini Zlatibor. Formirao je klisure visine oko 300m. Na južnim obroncima Zlatibora prostire se moćna reka Uvac sa svojim kanjonom iz snova.
Aktuelna ponuda aktivnog odmora
U turizmu se termin Zlatibor primenjuje na centralnu visoravan dužine oko 30 km i širine 12 km, omeđenu brdima Tornik, Čigota, Gradina, Crni vrh, Čavlovac, Viogora i gornji sliv reke Sušice.
Prekomerna izgradnja i urbanizacija posledica je povećane potražnje za turističkim proizvodima na Zlatiboru i neplaniranog priliva turista u ovu turističku destinaciju. Aktivan odmor je nastao kao uspešan kompromis između turističke privrede i zaštite prirode i konzervacija. Turistički sadržaji vezani za aktivan odmor na Zlatiboru su pešačenje, biciklizam, orijentiring, jahanje, paraglajding i skijanje. Aktivni odmor je takođe komplementarna usluga zdravstvenom i banjskom/wellness turizmu koji se razvijaju u okviru programa Čigota na Zlatiboru i namenjeni su mršavljenju i poboljšanju ukupnog zdravstvenog stanja.
Planinarenje
Konfiguracija terena, svež vazduh, optimalna vlažnost, minimalne temperaturne oscilacije i obilje sunca stvaraju idealne uslove za planinarenje na Zlatiboru. Turisti su u mogućnosti upoznati prirodu planine pešačenjem na devet obeleženih staza (zlatiborske ozonske staze) sa dodatnim biciklističkim i ski stazama tokom cele godine. Planinarske staze su zlatiborska kružna staza i staza za trčanje, četiri Čigotine staze zdravlja (dve etno staze i dve staze do Tornika i Mokre Gore). Staze su obeležene putokazima na srpskom i engleskom jeziku.
Biciklizam
Iako je planina pogodna za slobodan ili planinski biciklizam, obe sadašnje staze nisu u stanju da zadovolje potrebe turističke potražnje za ovom delatnošću. Postoji samo jedan centar za inznajmljivanje bicikli u centru Zlatibora koji je otvoren samo leti.
Orijentacija u prirodi
Od deset lokacija u Srbiji sa tematskim orijentiring kartama, postoje samo dve lokacije u jugozapadnoj Srbiji, Zlatibor i Tara, atraktivne za avanturiste koji su željni susreta sa nepoznatim i traženja svojih ciljeva pomoću mape i kompasa.
Jahanje
Još jedna izazovna aktivnost za turiste na Zlatiboru je jahanje. Iskusni turisti mogu da iznajme konja za jahanje na sat, a početnici mogu da pohađaju kurs jahanja u okviru jedine ergele na Zlatiboru. Ergela Zova je omiljeno mesto za najmlađe posetioce od kada se tu nudi jahanje ponija. Nalazi se na samo 1,5 km od centra Zlatibora.
Letenje
Zmajevi i paraglajderi sve češće se viđaju nad Zlatiborom jer pruža odlične uslove za ovaj sport zbog vetrova iz svih pravaca, a konfiguracija terena omogućava lako poletanje i sletanje. Trenutno postoji jedan paraglajding klub koji nudi kurseve za individualno jedrenje ili sa instruktorom. Postoji nekoliko lokacija pogodnih za ovu avanturu: Čigota, Farma, Kriva Breza, Čuker, Volovi, Tornik i Gradina.
Skijanje
Na Zlatiboru postoji 100 godina duga tradicija skijanja. Sezona u najnižim delovima traje tri meseca (januar, februar i mart). Za početnike postoje blage padine na Obudojevici sa jednom žičarom. Za iskusnije skijaše u izgradnji je ski centar Tornik sa četiri moderne ski staze i tri ski lifta. Tornik se nalazi na 1.496 m nadmorske visine i oko 9 km od centralne zlatiborske visoravni. U centralnom delu Zlatibora, na lokacijama Tica polje, Vranjevine i Spomenik, postoje staze za skijanje i biatlon. Takođe, postoje naizmenično skijaško trčanje i biatlon staze na Murtenici, koje su pod snegom do maja. Ukupna dužina staza je 12,5 km.
Zorbing
Zorbing je sportska aktivnost sa dva učesnika (zorbera) koji se takmiče u pomeranju zorba, lopte hodanjem, kotrljanjem, skakanjem i drugim vrstama pokreta. Zorb je lopta poluprečnika od 3,2 m od providne plastike sa drugom kuglom prečnika 1,8 m u koju ulazi zorber . Zorbing se na Zlatiboru nudi od 2006. godine, ali samo zimi. Teren za ovu delatnost je povoljan zbog svojih blagih padina (livade i pašnjaci) i ogromnih područja koja omogućavaju produženo kretanje zorba.
Smernice za razvoj aktivnog odmora
Zlatibor je popularna turistička destinacija i ujedno i najposećenija planina u domaćem turizmu. Međutim, Zlatibor je bio marginalizovana destinacija za strane posetioce (1,3%).
Ponuda bi morala da se pripremi sa ciljem da se Zlatibor uspostavi kao prva i najbolja destinacija za aktivan odmor stranih turista. Stoga bi bilo neophodno da se obuhvate sledeće aktivnosti: istraživanje pećina, veslanje, zorbing i planinarenje sa snežnim nosačem.
Istraživanje pećina
Karst je jedan od formirajućih elemenata planine Zlatibor i to je izazvalo nekoliko atraktivnih prizemni oblika, pretežno kratkih pećina i plitkih jama. Ovi speleološki objekti se ne koriste u turističke svrhe, osim Potpečke pećine koji je za turiste otvoren 1984. Nalazi se u severnom podnožju Zlatibora, a njegova ukupna dužina je 555 m sa impresivnim ulazom od 50 m visine i 12 m širine. Još zanimljivija od Potpećke pećine je Stopića pećina, jedan od najvećih speleoloških objekata u Srbiji, ali nije korišćen za turističke posete. Ova rečna pećina je duga 1.691,5 m sa rekom kroz koju protiče Trnavski potok.
Veslanje
Na Zlatiboru se nalaze dva veštačka jezera, jedno u samom centru destinacije- Obunovačko jezero, a drugo u blizini – Ribničko jezero, čije vode se koriste kao voda za piće. Mirne vode jezera u centru čine savršeno mesto za rekreaciju. Jezero je dobro povezano sa saobraćajnom infrastrukturom i okruženo restoranima. Velika površina jezera omogućava razne vodene sportove. Veslanje treba organizovati u obliku koji ne bi ugrožavao prirodne i ambijentalne vrednosti jezera i okoline. Časovi veslanja i iznajmljivanje čamaca (kao što se vidi na primerima dobre prakse jezera Bled i Bohinj u Sloveniji i Balaton u Mađarskoj) predstavljaju odličan primer zadovoljavanja potreba aktivnih turista.
Planinarenje sa reketima za sneg
Zbog povoljne konfiguracije terena potpuno pogodan za planinarenje sa reketom za sneg, Zlatibor bi unapredio svoju dosadašnju zimsku ponudu. Planina koja poseduje najveću osunčanost u Srbiji može da pruži idealne uslove za aktivne turiste. Za ovu aktivnost potrebna su mala početna ulaganja i u vrlo kratkom roku bi se mogla uvesti u redovnu turističku ponudu.
Оставите одговор